Sony (40 inch) Full HD LED TV(KLV-40EX430)
Key Features
Sony (40 inch) Full HD LED TV(KLV-40EX430) - Specifications
General |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Model Name | KLV-40EX430 | ||||||||||
| Display Size | (40) | ||||||||||
| Screen Type | LED | ||||||||||
| HD Technology & Resolution | Full HD, 1920 x 1080 | ||||||||||
| Smart TV | No | ||||||||||
| HDMI | 1 | ||||||||||
| USB | 1 | ||||||||||
Connectivity Features |
| HDMI | (Rear) | ||||||||||
| USB | 1 (Side) | ||||||||||
| Component In (RGB Cable) | 1 | ||||||||||
| Composite In (Audio Video Cable) | 1 | ||||||||||
| PC Audio In | 1 | ||||||||||
| Headphone Jack | 1 | ||||||||||
| RF Connectivity Input | 1 | ||||||||||
Video Features |
| Picture Engine | BRAVIA Engine 3 | ||||||||||
| Picture in Picture (PIP) | Yes | ||||||||||
| View Angle | 178° (H) / 178° (V) degree | ||||||||||
| LED Display Type | Direct LED | ||||||||||
| Aspect Ratio | 16:09 | ||||||||||
Audio Features |
| Sound Technology | Dolby Digital | ||||||||||
Convenience Features |
| Clock | Yes | ||||||||||
| Sleep Timer | Yes | ||||||||||
| On/Off Timer | Yes | ||||||||||
Power Features |
| Power Requirement | AC 110 - 240 V, 50/60 Hz | ||||||||||
| Power Consumption | 82 W, 0.5 W (Standby) | ||||||||||
Additional Features |
Dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 930 mm x 568 mm x 61 mm | ||||||||||
| Weight (without stand) | 6.6 kg | ||||||||||
| Width x Height x Depth (with stand) | 930 mm x 586 mm x 208 mm | ||||||||||
| Weight (with stand) | 6.9 kg | ||||||||||
Warranty |
| Warranty Summary | 1 Year Brand Warranty and Free Transit Insurance | ||||||||||
Installation & Demo |
Sony (40 inch) Full HD LED TV(KLV-40EX430) - Stores
Sony (40 inch) Full HD LED TV(KLV-40EX430) - Price Disclaimer
Sony (40 inch) Full HD LED TV(KLV-40EX430) - Reviews
By RAHUL SINGH on Oct, 2012
I have considered this TV vs Panasonic TH-L42E5D. Sony KLV-40EX430: 1. Direct LED 2. Weight - Sony weighs 6.7 Kg 3. Simpler LCD Panel 4. Screen 40" 5. Backlighting 100MHz 6. Sharp images with good BLACK screen effect 7. Not feature Rich - No Wifi, LAN, Only one USB, 2 HDMI, No Key Board, mouse, No Smart TV feature. Panasonic has the following things : 1. Edge LED (said to be superior) 2. Weight - weighs some approx 14Kgs 3. Advanced IPS Panel 4. Screen 42" 5. Backlighting 150MHz 6. Image Quality is good but does not match Sony. I have seen both running the same visuals while kept side by side in store. 7. Has adv features - Wi-Fi Ready (One still has to buy Wi-Fi connector), LAN port, Limited sites browsing. ======================================= Verdict: - For picture quality - Sony 40EX430 - For other features in same price as well as a sleek 42" TV - Panasonic TH-L42E5D