Sansui 80cm (32 inch) HD Ready LED TV(JSK32NSHD)
Key Features
80 cm (32) Display Size
50 Hz Refresh Rate
20 W Speaker Output
2 x HDMI | 1 x USB
HD Ready 1366 x 768 Pixels
Sansui 80cm (32 inch) HD Ready LED TV(JSK32NSHD) - Specifications
General |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Model Name | JSK32NSHD | ||||||||||
| Color | Black | ||||||||||
| Display Size | 80 cm (32) | ||||||||||
| Screen Type | LED | ||||||||||
| HD Technology & Resolution | HD Ready, 1366 x 768 | ||||||||||
| 3D | No | ||||||||||
| Smart TV | No | ||||||||||
| Curve TV | No | ||||||||||
| Touchscreen | No | ||||||||||
| Motion Sensor | No | ||||||||||
| HDMI | 2 | ||||||||||
| USB | 1 | ||||||||||
| Built In Wi-Fi | No | ||||||||||
| Launch Year | 2019 | ||||||||||
Internet Features |
Connectivity Features |
| HDMI | 2 Side | ||||||||||
| PC D-sub | Yes | ||||||||||
| Digital Audio Output | Yes | ||||||||||
| Audio Out | Yes | ||||||||||
| RF Connectivity Input | Yes | ||||||||||
Video Features |
| Brightness | 250 nits | ||||||||||
| Panel Type | IPS | ||||||||||
| LED Display Type | Direct LED | ||||||||||
| Aspect Ratio | 16:09 | ||||||||||
| Refresh Rate | 50 Hz | ||||||||||
| Supported Video Formats | AVI, MPG, DAT, VOB, DIV, MOV, MKV | ||||||||||
Smart TV Features |
| Supported App - Netflix | No | ||||||||||
| Supported App - Youtube | No | ||||||||||
| Supported App - Hotstar | No | ||||||||||
| System Languages | English, Hindi, Bengali, Marathi | ||||||||||
Audio Features |
| Number of Speakers | 2 | ||||||||||
| Speaker Type | Box Speakers | ||||||||||
| Sound Technology | Dolby Audio | ||||||||||
| Surround Sound | Yes | ||||||||||
| Speaker Output RMS | 20 W | ||||||||||
Convenience Features |
| Clock | Yes | ||||||||||
| Auto Power Off | Yes | ||||||||||
| Sleep Timer | Yes | ||||||||||
| Child Lock | Yes | ||||||||||
Power Features |
| Power Requirement | AC 220 V, 50 Hz | ||||||||||
| Power Consumption | 41 W, 0.5 W (Standby) | ||||||||||
Remote Control Features |
| Touch Remote | No | ||||||||||
| Color Screen | Yes | ||||||||||
| Battery Type | 2 AAA Batteries | ||||||||||
Dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 731 mm x 110 mm | ||||||||||
| Stand Type | Table Top Butterflywing | ||||||||||
Warranty |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 1 Year Additional Warranty on LED Panel | ||||||||||
| Not Covered in Warranty | Cosmetic/Plastic Parts/Battery Not Covered. | ||||||||||
| Warranty Service Type | Technician Visit | ||||||||||
Installation & Demo |
Sansui 80cm (32 inch) HD Ready LED TV(JSK32NSHD) - Stores
Sansui 80cm (32 inch) HD Ready LED TV(JSK32NSHD) - Price Disclaimer
All prices of Sansui 80cm (32 inch) HD Ready LED TV(JSK32NSHD) in the above table are in Indian Rupee.
The latest price of Sansui 80cm (32 inch) HD Ready LED TV(JSK32NSHD) was obtained on October 05 2020
The Sansui 80cm (32 inch) HD Ready LED TV(JSK32NSHD) is available in FLIPKART.
The lowest price of Sansui 80cm (32 inch) HD Ready LED TV(JSK32NSHD) is 9990 in FLIPKART.
SCANCOST is not responsible for the products sold by any of the sellers above.
Sansui 80cm (32 inch) HD Ready LED TV(JSK32NSHD) prices varies regularly. Please keep on checking our site to find out the latest prices of Sansui 80cm (32 inch) HD Ready LED TV(JSK32NSHD). and also please subscribe to get latest update on product price discount